Elektródy šťastia

V 60. rokoch minulého storočia vykonali vedci výskum na potkanoch, v ktorom im implantovali hlboko do mozgu elektródy, ktoré po stlačení príslušnej páčky vyvolali u nich pocity šťastia. Následne skúmali ich správanie. Potkany boli schopné uprednostniť pocit šťastia pred potrebou jedla... čítať ďalej »

Mojich 6 zásad na duchovnej ceste

V určitej zabetónovanej vlastnej realite sa nachádzame všetci. Je to svet, ako sme si ho zvykli vidieť. Ak ale smerujeme k niečomu, čo nás prevyšuje... čítať ďalej »

Ako správne sedieť na meditačnom zafu vankúši

Poznáte to, sadnete si do meditácie a namiesto toho, aby ste meditovali, tak riešite telo: chrbát bolí, zadok si už ani necítite, tu a tam vás tlačí... No keď je telo dobre usadené, vydržíte sedieťpokojne a bez pohnutia... čím to je?... čítať ďalej »

Meditujúca žena v zenovej tradícii

Silvia Kishó Gulová. Povolaním sa venuje autistickým deťom, no mnoho ľudí v jej okolí ani nevie, že je mníška. Má oholenú hlavu, avšak okrem toho by ste ju od bežných ľudí vôbec nerozoznali. Viac o jej živote, ako aj o zenovej buddhistickej tradícii ... čítať ďalej »

Tma a samota

Na lazoch v Zaježovej sa nachádza meditačné ústranie v malom domčeku pod lesom, kde sa návštevníci môžu uzavrieť do samoty a ticha uprostred prírody. Takisto CEEV Živica prevádzkuje aj ústranie v tme. Tu sa okrem samoty a ticha uzavriete aj do úplnej... čítať ďalej »

Meditačné centrum Javorie

Centrum Javorie sa nachádza na strednom Slovensku v pohorí Javorie, nad obcami Vígľašská Huta-Kalinka, Stará Huta a Horný Tisovník. Vzniklo zrekonštruovaním bývalého detského tábora v prostredí krásnej prírody. Javorie je prispôsobené výlučne na... čítať ďalej »

1 2