Krava na reťazi

Na jednej prednáške o meditácii som si raz ako poslucháčka uvedomila, že rozprávanie o tom, že myslenie škodí, ako máme rozvíjať bdelosť, v nás začiatočníkoch môže podnecovať sklon vytvárať voči myšlienkam odpor. Snažíme sa udržať myseľ bdelú násilím... čítať ďalej »

Koncept slobodnej vôle

Pokroky v neurovede dovolili vedcom nazrieť do fungovania ľudského mozgu a to samozrejme prinieslo zaujímavé možnosti skúmania. Vedci skúmajú zmysly, emócie, alebo dokonca hľadali miesta, kde vzniká vedomie. Dovolili si aj pozrieť sa podrobnejšie na... čítať ďalej »

Muži vs. ženy

Muži sú pre mňa samostatná žijúca entita na tejto planéte, a dosť závisí na tom, či k nim máte správne ovládače, ktoré sú kompatibilné s vašim software. A či je možné ich aktualizovať. Ja keď môjmu chlapovi vytknem, že si ma nevšíma, on mi ... čítať ďalej »

Elektródy šťastia

V 60. rokoch minulého storočia vykonali vedci výskum na potkanoch, v ktorom im implantovali hlboko do mozgu elektródy, ktoré po stlačení príslušnej páčky vyvolali u nich pocity šťastia. Následne skúmali ich správanie. Potkany boli schopné uprednostniť pocit šťastia pred potrebou jedla... čítať ďalej »

Mojich 6 zásad na duchovnej ceste

V určitej zabetónovanej vlastnej realite sa nachádzame všetci. Je to svet, ako sme si ho zvykli vidieť. Ak ale smerujeme k niečomu, čo nás prevyšuje... čítať ďalej »

Ako správne sedieť na meditačnom zafu vankúši

Poznáte to, sadnete si do meditácie a namiesto toho, aby ste meditovali, tak riešite telo: chrbát bolí, zadok si už ani necítite, tu a tam vás tlačí... No keď je telo dobre usadené, vydržíte sedieťpokojne a bez pohnutia... čím to je?... čítať ďalej »

Meditujúca žena v zenovej tradícii

Silvia Kishó Gulová. Povolaním sa venuje autistickým deťom, no mnoho ľudí v jej okolí ani nevie, že je mníška. Má oholenú hlavu, avšak okrem toho by ste ju od bežných ľudí vôbec nerozoznali. Viac o jej živote, ako aj o zenovej buddhistickej tradícii ... čítať ďalej »

1 2