Niečo na čítanie Výber textov, ktoré by Vás mohli zaujať

13 okt

Ako správne sedieť na meditačnom zafu vankúši

Autor: Lenka
Poznáte to, sadnete si do meditácie a namiesto toho, aby ste meditovali, tak riešite telo: chrbát bolí, zadok si už ani necítite, tu a tam vás tlačí...
No keď je telo dobre usadené, vydržíte sedieťpokojne a bez pohnutia... čím to je?
Čítať ďalej
01 máj

Meditujúca žena v zenovej tradícii

Autor: Lenka

Rozhovor so zenovou mníškou žijúcou na Slovensku.

Silvia Kishó Gulová. Povolaním sa venuje autistickým deťom, no mnoho ľudí v jej okolí ani nevie, že je mníška. Má oholenú hlavu, avšak okrem toho by ste ju od bežných ľudí vôbec nerozoznali. Viac o jej živote, ako aj o zenovej buddhistickej tradícii sa dočítate v tomto článku.

 

Silvia, ako si sa dostala k zenu? Podľa čoho si vedela, že toto je tvoja cesta?

Čítať ďalej
29 nov

Tma a samota

Autor: Lenka

Rozhovor o ústraní a v tme s Romanom Mieslerom

Na lazoch v Zaježovej sa nachádza meditačné ústranie v malom domčeku pod lesom, kde sa návštevníci môžu uzavrieť do samoty a ticha uprostred prírody. Takisto CEEV Živica prevádzkuje aj ústranie v tme. Tu sa okrem samoty a ticha uzavriete aj do úplnej tmy.

Čítať ďalej
21 aug

Meditačné centrum JAVORIE

Autor: Lenka

Rozhovor s Jurajom Porubským

Centrum Javorie sa nachádza na strednom Slovensku v pohorí Javorie, nad obcami Vígľašská Huta-Kalinka, Stará Huta a Horný Tisovník. Vzniklo zrekonštruovaním bývalého detského tábora v prostredí krásnej prírody. Javorie je prispôsobené výlučne na meditačné zásedy. Je ako stvorené na ničím nerušenú meditáciu a prehĺbenie sústredenia  bez zbytočného vyrušovania vonkajším svetom.

 

Čítať ďalej